فهرست این مقاله

شیشه ضد گلوله چیست

شیشه ضد گلوله

تعریف شیشه ضد گلوله

شیشه ضد گلوله : در این مقاله قصد داریم یکی از شیشه های متفاوت و پر کاربرد در صنعت نظامی کشورهای مختلف را شرح دهیم ، قبل از هر چیز بهتر است بدانید هیچ محصولی به نام شیشه ضد گلوله وجود ندارد چرا که شیشه هایی که امروزه با نام شیشه ضد گلوله مطرح می شوند فقط در برابر گلوله مقاومت بیشتری نسبت به سایر شیشه ها از خود مقاومت نشان می دهند .

بنابراین در واقع شیشه های مقاوم در برابر گلوله  نام صحیح این نوع شیشه هاست که در برابر چند شلیک گلوله قابل رسوخ است و مزیتی که نسبت به سایر شیشه ها دارد اینست که دیرتر و با شلیک های بیشتری قابل رسوخ می باشد .

شیشه ضد گلوله از نظر ظاهری تفاوتی با شیشه های معمولی ندارند ام از نظر ساختار تشکیل دهنده شیشه بسیار متفاوت هستند به طوری که در شیشه ضد گلوله از لایه های پلی کربناتی در بین شیشه ها استفاده می شوند تقریبا مانند شیشه های لمینت ، شیشه ضد گلوله معمولا بین 7 میل تا 80 میل در صنعت شیشه ساخته می شود .

 

ساختار ومواد تشکیل دهنده بین شیشه ضد گلوله

1- cyrolon

2- macroclear

3- armormax

4- lexan

5- tiffak

 

هنگامی که گلوله به شیشه اصابت می کند لایه بیرونی سوراخ شده ام لایه پلی کربناتی باعث می شود انرژی گلوله شلیک شده پخش شود و لایه آخری سوراخ نشود و اصطلاحا گلوله به هدف نخورد .

امروزه شیشه های ضد گلوله را به نحوی تولید می کنند که گلوله ای را که از بیرون دشمن شلیک می کند در اثر لایه پلی کربناتی شیشه را سوراخ نکند اما گلوله ای که از داخل شلیک می شود شیشه را سوراخ کرده و گلوله به هدف اصابت کند ، از زمانی که این نوع شیشه ها تولید می شود کشورهای گوناگون از شیشه های ضد گلوله استفاده بیشتری می کنند .

امیدوارم از خواندن این مقاله لذت برده باشید ( صنایع شیشه و آینه کولیوند )

 

 

تیم تحریریه کولیوند

بدون نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *