فهرست این مقاله

20 واقعیت جالب در رابطه با آینه

آینه

1- نکته بسیار تامل برانگیز آینه اینجاست که  قبل از اینکه انسان آن را تولید کند توسط طبیعت به اشکال گوناگون ایجاد شده بود به طور مثال یکی از این روش ها هنگامی اتفاق می افتاد که رعد و برق به شن ها برخورد می کرد که شنها در صورت اصابت امواج و اشعه های رعد و برق به صورت لوله های آینه ای در می آمد که به این لوله های کریستالی در اصطلاح Fulgurites می گفتند و در روش دیگر تولید آینه توسط طبیعت فوران آتشفشان ها به صورت متراکم و با فشار بسیار زیاد به سنگ ها و شن ها برخورد می کرد که منجر به ایجاد آینه می شد که به آن Obsidian می گفتند که مردم در آن زمان  Obsidian ها را تراش می دادند و از آن ها در ساخت سر نیزه ، چاقو و جواهرات گران قیمت استفاده می کردند .

2- مدارک قابل استنادی وجو دارد که ساخت آینه توسط بشر را به طور تقریبی 3 هزار سال قبل از میلاد بیان می کند که کشورهای متفاوتی نظیر سوریه و مصر  در آن زمان از پایگاه های مهم تولید به حساب می آمدند اما با گذر زمان به لطف کشور گشایی و توسه محوری روم باستان صنعت تولید آینه به صورت مدرن که قبل از آن کشورهای سوریه و مصر در آن نقش کلیدی داشتند رواج پیدا کرد که امروزه شاهد این کالای محبوب در طرح ها و مدل های شیک و مدرن هستیم و از این رو باید قدردان رومیان باستان باشیم.

3- از آثار مهم و با ارزش سال های حدود 20 میلاد مسیح می توان به گلدان پورتلند (potland vase)  اشاره کرد که در آن زمان این اثر ارزشمند و زیبا توسط رومیان باستان ایجاد شد و دارای  محبوببیت زیادی هم در مردم بود.

4- اولین کارخانه تولید این کالای پرطرفدار و به عبارت دیگر اولین مرکر صنعت آینه در جیمزتون ویر جینیای ایالات متحده بود که در سال 1608 تاسیس شد و شروع به تولید آینه های مدرن با طرح های گوناگون کرد .

5- اولین  بطری که ساخته شد در سال 1805 به منظور محفظه ای مدرن برای ویسکی بود .

6- شیشه های مربا کدر آن ها به صورت پیچی است برای اولین بار در سال 1905 تولید شد .

7- آینه هایی که در معرض تابش های هسته ای قرار می گیرند پس از مدت کوتاهی  به صورت قهوه ای رنگ در می آیند که برای حل این مشکل امروزه در این صنعت  شاهد تولید آینه هایی هستیم که در اثر تابش هسته ای تغییر رنگ نمی دهند و در نیروگاه های هسته ای مورد استفاده قرار می گیرند .

8- به طور کلی ظروفی که از این کالا ساخته شده اند به طور کامل قابل بازیافت می باشند به این ترتیب که در ابتدا آینه ها شکسته می شوند و سپس با سلیس ، سنگ آهک و خکستر سودا ( کربنات سدیم ) ترکیب شده و در نهایت مجددا ظروف با طرح های مختلف ساخته می شوند.

9- با مقدار انرژی که از بازیافت کردن یک بطری  صرفه جویی می شود می توان یک رایانه را حدود 25 دقیقه روشن نگه داشت و از آن استفاده کرد .

10 – در آمریکا دانشمندان و محققان ثابت کرده اند که 85 درصد ظروف آینه ای به طور کامل بازیافت می شوند اما در حالی که ظروف پلاستیکی 20 درصد قابل بازیافت می باشد که نکته بسیار قابل تاملی می باشد .

11- محققان این صنعت  در سال 2014 به این نتیجه رسیده اند که از50 درصد موارد بازیافتی زباله ها در صنعت شیشه استفاده کنند که با اینکار انرژی لازم حدود 50 هزار خانواده تامین می شود و چیزی حدود 181000 تن زباله کم خواهد شد .

12- ظروف آینه ای امروزه در کمتر از 30 روز بازیافت می شوند که از سایز ظروفی که وجود دارد زودتر بازیافت می شود .

13- نکته قابل توجه دیگر اینست که این کالا بی نهایت قابلیت بازیافت شدن را دارد بدون اینکه کیفیت خود را ازدست بدهد .

14- امروزه در دنیا صنعت ظروف آینه و بطور کلی این صنعت مدرن  ارزشی معدلی 6 میلیارد دلار را دارد .

15 – خورده های آینه که در اثر شکستن به منظور بازیافت این کالا استفاده می شوند به مراتب حرارت کمتری برای تولید شیشه نیاز دازند به نسبت مواد خامی که برای تولید این کالا استفاده می شود که در نتیجه در بازیافت  انرژی حدود 40 درصد صرفه جویی می شود .

16- اگر تا به حال دقت کرده باشید مواد غذایی و نوشیدنی ها معمولا در ظروف  قهوه ای رنگ استفاده می شوند چرا که رنگ قهوه ای نور ماورا بنفش را منعکس کرده و از فاسد شدن مواد غذایی جلوگیری می کنند .

17- کارو لینای شمالی اولین ایالتی بود که که کشورها ی دارای این  صنعت را مجبور به بازیافت آینه کرد .

18- برای تولید این کالا به سه ماده اصلی شن و ماسه ، سنگ آهک و خاکستر سودا یا به عبارت دیگر همان کربنات سدیم نیاز داریم .

19- بازیافت کردن این کالا مزیت حائز اهمیت دیگری هم دارد و آن هم حفظ مواد خام به میزان قابل توجهی می باشد به طوری که حدود 1300 پوند شن و حدود 400 پوند سنگ آهک و کربنات سدیم صرفه جویی می شود .

20 – جالب است بدانید که  ماه سپتامبر به نام ماه بازیافت آینه نامگذاری شده است .

نحوه سفارش انواع آینه ایرانی و خارجی به صنایع شیشه کولیوند

شما مشتریان عزیز می توانید سفارش خود را از طریق تماس با شماره های 02188621912 – 09391247191 – 09101767773 بدهید و یا از طریق مراجعه حضوری به آدرس دفتر صنایع شیشه کولیوند سفارش خود را به تیم طراحی و تولید ما بدهید.

 

تیم تحریریه کولیوند

بدون نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *